Diş Teli Nasıl Takılır?

Diş Teli Nasıl Takılır?
0 27 Kasım 2014

Sabit diş teli tedavilerinin vazgeçilmez bir unsuru da braketlerdir. Braketler patentli olup binlerce farklı firmalar tarafından üretilmektedir. Braketler metal, porselen veya kompozitlerden üretilmiştir. Fakat çoğunlukla metal braketler kullanılmaktadır.

Braket çeşitleri

İki çeşit braket çeşitleri vardır;

Birincisi; dişlerin ön kısmına yerleştirilen braketlerdir.

İkincisi ise; dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan lingual braket adı verilen braketlerdir. Bunun yanı sıra tedavi tekniğine göre geliştirilmiş farklı braketlerde vardır.

Ayrıca günümüzde sürtünmesiz tedavi süresini kıslatan kapaklı braket adı verilen braket çeiştleride üretilmektedir.

Özellikle çocuklar için üretilmiş, farklı renklerde, farklı çeşitlerde üretilmiş braketleride bulmak mümkündür. Alerjisi olan kişiler için ayrıca altından yapılmış braketlerde üretilmiştir.

Braketler Nasıl Takılır

Öncelikle dişler kimyasal ajanlarla hazırlanır, üzerlerine özel bağlayıcı maddeler sürülür ve braketin arka yüzeyinede özel kimyasal kompozit yapıştırıcılar kullanılır.

Daha sonra dişlerin üzerine belli açılarda ve yüksekliklerde braketler yapıştırılır.

Dişlerin üzerine konulan braketler mavi ışık altında özel cihazlarla belli bir süre içerisinde donmaya bırakılır. Buna direk işlem adı verilir ve her bir diş için ayrı ayrı uygulanır.

Hastadan alınan ölçüler üzerinde laborotuarda tek tek dişlerin üzerine yapıştırılarak hazırlanır ve tekrar ölçü alınır, hastanın ağzına uygulanır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha