Tek Diş Eksikliğinde Dental İmplant Tedavisi

Tek Diş Eksikliğinde Dental İmplant Tedavisi
0 15 Kasım 2014

Tek bir doğal dişin kaybedilmesi sonucunda ortaya çıkan boşluğun implant ile restorasyonu, hasta açısından değerlendirildiği zaman son derece büyük avantajlar sağlamaktadır.

Dişsiz alana komşu dişlerde preperasyon yapılma gereğinin ortadan kalkmasıyla kazanılan yararların yanı sıra, periodontal dokularda, o bölgede konvansiyonel sabit köprü yerine, tek bir dişin restorasyonunun bulunmasının getirdiği avantajlar da, hasta adına uzun dönem başarının sağlanması için son derece önemlidir.

Tek diş implantın en önemli avantajı çekilen / kaybedilen dişin boşluğuna komşu iki dişin kesilmemesidir. Normalde buraya klasik yöntem ile boşluğa komşu iki diş kesilerek üçlü bir köprü yapılırken artık dental implant ile komşu dişlerin zarar görmesi engellenmektedir.

Tek diş eksikliğinde özellikle ön bölgede estetik bir netice alınması isteniyorsa dental implant + zirkon altyapılı porselen kaplamalar tercih edilmelidir.

Dental implant tedavisi kök kalmış bir dişin çekimini takiben yapılabileceği gibi önceden çekilmiş bir dişin boşluğuna da yapılabilir.

Dental implantın yerleştirilmesi cerrahi işlem olarak 10-30 dk sürebilir. Kemik eğer ince ise veya defektler var ise kemik tozu ve membran uygulaması gerekebilir.

Cerrahi işlemden hemen sonra geçici bir plastik / akrilik diş komşu iki dişe tutturulabilir. Böylece implantın kemiğe kaynama süresince (osteointegrasyon) estetik görüntü muhafaza edilmiş olur.

İmplantın yerleştirilmesininden yaklaşık 2-6 ay sonra implant üzerine porselen kuron kaplama yapılabilir.

Bazı özel implantlarda kemiğe kaynama süresi 4 haftaya kadar düşebilmektedir.

Kemiğe kaynama süresi kemiğin kalitesi ve kemik tozu kullanımına bağlı olarak 6 aya kadar çıkabilmektedir. Normal şartlar altında iki ay sonra implant üstü kuron kaplama yapılabilir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha