Pekiştirme Tedavisi Nedir?

Pekiştirme Tedavisi Nedir?
0 27 Kasım 2014

Ortodontik tedavi bitip teller çıkarıldıktan sonra, dişlerin yeni konumuna alışmaları zaman alıcaktır ve kemik dokusu olgunlaşmadığından dişler tekrardan eski haline dönebilir bu durumu önlemek için pekiştirme apareyleri kullanılmaktadır.

Ortodontik tedavide düzeltilen dişler tekrar bozulabilir. Hatta literatürde %30 kadar kayıp kabul edilmiştir.

Ortodonti tedavisi ile dişler küçük kuvvetlerle ağızda yanlış konumlandığı yerlerinden hareket ettirilip olması gereken konumlarına getirilir.

Fakat ağızda kuvvetler dengesi vardır. Yani dil, çene, dudak, yanak, çiğneme kuvvetleri hepsi dişlere kuvvet uygular. Dişler bu kuvvetlerin nötrlendiği yerlerde dizilirler. Ortodontik tedavide dişlerin konumu değiştirilip, diğer kas ve iskeletsel konum değiştirilmediği için kuvvet dengesine etki olamamaktadır.

O sebepler ortodontik tedavi bir takım unsurlarla tutunmaz ( bunlara tansiyon denir) ise ortodontik tedavi geri döner. Geri dönmemesi için uygulanan teknikler şunlardır.

Tedavi dıştan ya da içten tellerle ya da hareketli apereylerle -ne kullanılır ise kullanılsın-  tedavi sonucunda dil tarafından köpek dişleri arasına küçük bir tel dolgu maddesi ile yapıştırılır.

Bu tel köpek dilleri arasındaki kesici dişlerle köpek dişlerinin düzeltilen konumlarını korumasını sağlar. Yine şeffaf plaklar kullanılarak yaklaşık tedavi süresi kadar gece kullanımı sağlanır. Bunlarda arka grup dişlerin tekrar kaymasını engeller.

Pekiştirme apareylerinin bakımı

Eğer hareketli aparey kullanıyorsanız, apareyinizi ağzınızdan çıkararak temizleyebilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra, apareyinizi de aynı fırçayla macun kullanmadan akan suyun altında fırçalayınız.

Apareyinizi takmadığınız süreçlerde saklayabilmeniz için, doktorunuz tarafından size bir aparey kutusu verilecektir. Yemekler esnasında apareyler bu kutuya konmalı, düşmeyecek ve kaybolmayacak bir yerde saklanmalıdır.

En sık rastlanan problemler; apareylerin bir peçeteye sarılıp sonrasında yanlışlıkla çöpe atılması ve peçeteyle çanta içerisine veya ceplere konup kırılmasıdır.

Özellikle tedavinin ilk bittiği dönemlerde apareyin sürekli kullanılması çok önemli olduğundan, apareylerin kaybedilmemesine ve kırılmamasına özen gösterilmelidir.

Eğer böyle bir durumla karşılaşılır ise, hemen doktorunuzu arayınız ve yeni bir randevu alınız.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha