Çocuklarda Koruyucu Diş Hekimliği

Çocuklarda Koruyucu Diş Hekimliği
0 30 Kasım 2014

1. Koruyucu diş hekimliği ne demektir? Niçin önemlidir?

Koruyucu dişhekimliği çocuğunuzun sağlıklı gülümsemesi demektir. Sağlıklı ağız ve dişlere sahip bir çocuk sağlıksız olan çocuğa göre daha kolay çiğner, buna bağlı olarak da yediği besinlerden daha fazla yararlanım elde eder. Konuşmayı daha çabuk öğrenir ve daha net konuşur. Genel sağlık durumu çok daha iyidir.

Diğer taraftan ağız içindeki herhangibir hastalık vücudun diğer bölümlerini olumsuz etkileyeceği için ağız diş problemi bulunan çocukların sağlıkları tehlike altındadır. Sağlıklı ağız daha çok ilgi çeker. Böylelikle çocuğun görünüşü bakımından daha özgüvenli olmasına yardımcı olur.

Ayrıca koruyucu diş hekimliği uygulamaları tedavi edici diş hekimliği uygulamaları ile karşılaştırılırsa daha az kapsamlı, daha maliyeti düşük ve daha kısa uygulamalardır.

* * *


2. Koruyucu diş hekimliği uygulamaları nelerdir?

Çocuklara tatbik edilen koruyucu diş hekimliği uygulamaları şunlardır:

– Diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması

– Diş ipi kullanma alışkanlığının kazandırılması

– Diş sürmesinin takip edilmesi

– Fluorid uygulamaları

– Ağız alışkanlıklarının (parmak veya emzik emme, tırnak yeme vb. alışkanlıklar) tespiti ve engellenmesi

– Koruyucu ve durdurucu ortodontik tedaviler

– Dengeli ve çürük yapıcı olmayan beslenme alışkanlığının kazandırılması

– Fissür sealant uygulamaları

– Spor yaralanmalarından korunmak için ağız koruyucu uygulamaları

– Bütün yukarıda sayılan uygulamaların gerçekleştirilmesi için ebeveynlerle işbirliği kurulması

* * *


3. Koruyucu dişhekimliği ne zaman başlamalıdır?

Ağızda ilk dişin sürmesi ile başlamalıdır. Çocuğunuzun ilk dişi ağızda göründüğü zaman pedodontisten bir randevu alırsanız onun ağız ve diş sağlığını nasıl koruyacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bu ilk randevu ne kadar erken olursa dişlerle ilgili problemleri önleme ve çocuğunuzu çürüksüz jenerasyona taşıma şansınız da o kadar fazla olacaktır.

* * *


4. Koruma programında ebeveynlere düşen görev nedir?

Dişhekimi çocuğunuzu muayene ettikten sonra, ona özel bir programı evde uygulamasına yardımcı olmanızı isteyecektir.

Diş fırçalama, diş ipi kullanma, dengeli beslenme ve gerekirse fluorid tabletleri kullanmayı içeren bu programın düzenli uygulanması sayesinde ebeveynler, çocuklarına hayatları boyu sürecek sağlıklı alışkanlıkların kazandırılmasında kilit görevi göreceklerdir.

* * *


5. Dişhekimi dental problemlerin önlenmesine nasıl yardımcı olur?

Ağız hijyen alışkanlıklarının kazandırılması ve fluorid uygulamaları çocuğunuzun koruyucu diş hekimliği programı içerisindedir.

Ayrıca çürükten koruma amacıyla fissür örtücülerin uygulanması ve beslenmenin düzenlenmesi, sporla ilgili yaralanmaların önlenmesinde ağız koruyucularının planlanması, ortodontik problemlerin erken tanı ve önlenmesi amacıyla koruyucu ve durdurucu ortodontik tedavilerin uygulanması da pedodontistlerin uyguladığı koruyucu tedaviler arasındadır.

Dişhekimleri, çocuğunuza mutlu ve sağlıklı gülüşler sağlamak için hem muayenehane ortamında hem de evde uygulanacak koruyucu tedavilerin kombinasyonunu oluşturabilecek yegane eğitimi almış diş doktorlarıdır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha