Diş Çürüğü Nedir Ve Nasıl Oluşur?

Diş Çürüğü Nedir Ve Nasıl Oluşur?
0 30 Kasım 2014

Çürük tanı yöntemleri nelerdir?

Klinik muayene, röntgen incelemesi ve pulpa vitalite testleri ile diş çürüğünün tanı ve
derecelendirilmesi yapılır.

Çürük tedavisi nasıldır?

Dolgu işlemine dişhekimliğinde Konservatif (koruyucu) tedavi diyoruz.

Dişteki yumuşak ve hastalıklı (enfekte) mine ve dentin dokusu döner aletlerle uzaklaştırılarak oluşan boşluk (kavite) beyaz ve estetik bir malzeme ile (kompozit materyelle) yada amalgam dolgu ile doldurulur.

Tedaviye uyulmadığında oluşabilecek riskler nelerdir?

Tedavi edilmeyen diş çürükleri, uzun vadede kendiliğinden gelişen veşiddetli ağrıya neden olurlar ve ağız içinde ve dışında apse oluşturabilirler. Diş kökünde kiste neden olabilirler. Bu durumda dişe kök-kanal tedavisi uygulanması veya dişin çekilmesi gerekecektir.

Kompozit dolgulardan sonra 7-10 gün süresince ağrı kesici ile kesilen sızlama şeklinde ağrı oluşabilir. Diş özünün (pulpa) çürük temizleme sırasında uygulanan kuvvete verdiği normal bir tepkidir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha

Dişinize derin ve yaygın (büyük) bir dolgu yapıldı ise dolgu yapıldıktan sonra hemen sonra veya uzun vadede diş özünde (pulpa) iltihap oluşabilir ve dişinize kanal tedavisi veya çekim uygulanma olasılığı her zaman mevcuttur.

• Diş çürüğünün dolgu ile tedavisinden sonra hasta anestezi ile çalışılmışsa anestezi dağılmadan (uyuşukluk geçmeden) hiçbir şey yememelidir.

• Lokal anestezinin geçmesi sonrasında iğnenin girdiği yumuşak doku bölgesinde geçici bir ağrı oluşabilir.

• Dolgu yapıldıktan sonra geçecek ilk 24 saat içinde hasta renklendirici ajanları (salça, çilek, dut, kakaolu ürünler vb.) tüketmekten kaçınmalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler:

Hastanın oral hijyen düzeyi kötü (ağız ve diş bakım alışkanlıkları yetersiz) ise eksiklikleri giderici önlemler alınmalıdır. Hastaya tedavinin başarısının uygun ağız bakım alışkanlıklarına
bağlı olduğu ifade edilmelidir.

Diş çürüğünden korunma:

Dolgu yapılan dişte veya diğer bir dişte yeni diş çürüğü oluşumunu engellemek için dişlerin diş fırçası-floridli diş macunu ve diş ipi ile düzenli bakımı şarttır.