Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş İpi Nasıl Kullanılır?
0 30 Kasım 2014

Dişleri bir küp olarak düşünelim. Bu küpün kök tarafı hariç 5 yüzeyi vardır. Biz diş fırçalarken bu beş yüzeyden sadece 3’ünü temizlemekteyiz. Oysa çürüklerin ve dişeti hastalıklarının önemli bir kısmı komşu dişlere bakan yan yüzeylerde oluşur. Yemek artıkları burada daha çok birikir.

Bu demektir ki eğer ara yüzeyleri temizlemiyorsak mekanik temizliğin %40’ı eksik kalıyor demektir.

Eğer dişlerimizin arası sıkı ise arayüzde biriken gıda artıklarını, bakteri plağını mutlaka dişipi kullanarak temizlemeliyiz.

Bizim klinik ortamda tercih ettiğimiz diş ipi naylon ve ince olanlar değil, süngerimsi ve kalın olanlardır.

Dişipi tercihen akşam diş fırçaladıktan sonra günde en az bir kez kullanılmalı.

Kullanım tekniği

30 cm kadar dişipi alınarak her iki diş arası bölgeye (interdental bölge) girilerek en derin noktaya ulaşılır. Önce arkadaki dişin yüzeyine dişipi dayanır ve üst çenede aşağı alt çenede yukarı doğru süpürme, sürükleme hareketi yapılır. Bu işlem aynaya bakılarak yapılırsa arayüzden çıkan yemek artıkları tekrar geri itilmemesi sağlanır.

Dişipi kullanırken en derin noktaya ulaşarak dişeti teması sağlanmalı fakat dişetine baskı uygulanmamalıdır. Dişetinde kanama varsa temizlik işlemi bırakılmamalıdır. Bilakis kanama olan yer eksik temizleniyor demektir ve daha itinalı temizlenmesi gerekiyor demektir.

Ağızda 32 diş varsa 28 tane de interdental alan (iki diş arası bölge) var demektir. her aralık özenle temizlenmelidir.

Eğer interdental alanlar geniş ise bu durumda arayüz fırçası kullanılmalıdır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha