Ortodontik Tedavi Yaşı

0 27 Kasım 2014

Ortodontik tedavide zamanlama, problemin tipine ve şiddetine göre değişkenlik gösterir. Amerikan Ortodontistler Birliği ilk ortodontik muayenenin 7 yaşında yapılması gerektiğini öngörmektedir.

0 27 Kasım 2014

Erken dönem, gelişme dönemi ve erişkin dönem ortodontik tedavileri olarak üç gruba ayırabiliriz. En ideal ortodontik problemlerin geç kalınmadan erken dönemde tespit edilerek önleyici tedavi uygulanmasıdır.

0 15 Kasım 2014

Geçmişten günümüze, ortodontide kullanılan braket sistemlerinde hem estetik hem de rahatlık açısından büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Tüm braketlerin kendilerine ait avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Ortodontik probleminiz belirlendikten sonra size uygun olan braket sistemleri hakkında hekiminiz sizi bilgilendirecek ve sizin de tercihiniz doğrultusunda kullanılacak sistem belirlenecektir. Metal braketler : Melal brakeller en yaygın tiptir. İyi cins paslanmaz çelikten yapılırlar. Günümüzün metal braketleri daha küçük, daha rahat ve daha çekicidir. Damon braketler : Damon braketleri Dr. Dvvight Damon tarafından bulunmuştur. Damon braketi “self ligation” olarak bilinen ve telin brake içinde geri ve ileri kaymasına izin veren kayan kapı teknolojisini kullanır. Damon Braketlerinde elastik yada çelik bağlar kullanılmaz. Bu teknoloji daha az sürtünme yaratır ve hasta için daha rahat bir sonuç verir. Aynı zamanda Damon braketleri hem tedavi suresini hem de sık sık uvaulonon avarlamaların sayısını azaltır. Seramik braketler : Seramik brakeller yarısaydam malzemelerden yapılır. Kozmetik görünüşünden dolayı yetişkin hastalar tarafından tercih edilmektedir. Hastaya çok yakın durulmadıkça dişjer üzerinde görülmesi zordur. Seramik braketlerin tek dezavantajı çok kırılgan olmaları ve ortodonti