İmplant Üstü Protezler

İmplant Üstü Protezler
0 28 Kasım 2014

Çeneye yerleştirilen 2-4 dental implantlardan destek alınarak yapılan hareketli (takıp çıkartılan) protezlere implant üstü protezler denir. Özellikle protezinin tutuculuğundan şikayet eden, her yemek ve konuşmada protezi çıkan hastalar için ideal bir tedavi seçeneği olabilir.

Ağızda hiç diş yok ise proteziniz sürekli yerinden çıkıyorsa alt çeneye 2-4 üst çeneye ise 4 dental implant yerleştirilerek protezinin yerinden çıkması, yemek ve konuşma esnasında yerinden çıkması önlenebilir.

Alt çene kemiği daha kompakt (yoğun) olduğu için en az iki implant yeterli olabilirken, kemik yoğunluğu az olan (spongioz) üst çenede 4 implant tercih edilmelidir.

Protezler yine takıp çıkartılır, fakat implantlara “ball attachment” veya “bar” dediğimiz özel tutucu unsurlar ile tutunur.

Bu protezin yapılabilmesi için önce implantların çeneye yerleştirilmesi, implantların çeneye kaynaması (osteointegrasyon) için alt çenede 2-3 ay üst çenede 3-6 ay beklenmesi gerekmektedir.

Hasta eğer hiç takıp çıkartılan protez istemiyorsa; alt çenede 6-8 üst çenede ise 8 implant üzerine sabit kuron köprü protezleri (porselen köprüler) yaptırabilir.

Burada ekonomik durumu, genel sağlığı ve tedaviye ayırdığı zaman önemlidir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha