Kuron Köprü Protezler

Kuron Köprü Protezler
0 28 Kasım 2014

Kuron ve köprüler ağızda yapılan sabit protezlerdir.

Sabit Protez : Kron ve köprü protezini tanımlamak amacıyla kullanılan genel terimdir.

Diş eksikliklerinde fonksiyon olarak en fazla tercih edilen protez tipidir. Ancak diş eksikliğinin bulunduğu bölgeye göre bazen yapılması mümkün değildir.

Sabit protez yapılırken ağızdaki bazı dişlerin destek olmak amacıyla küçültülmeleri genellikle hastaların endişe duyduğu bir işlemdir.

Kuron ve köprülerde dişlerin kesilerek kaplanmasında eskiden metal+biodent kullanılırken günümüzde metal+porselen yada zirkonyum+porselene kadar çeşitli malzemeler kullanılır.

Tek kron : Aşırı madde kaybına uğramış veya estetik olarak kabul edilemez durumda olan dişlerin preparasyonla küçültülerek uygun materyal kullanarak kaplanmasıdır.

Köprü : Bir veya birkaç diş eksikliğinde estetik, fonetik ve fonksiyon kaybını karşılamak amacı ile komşu dişlerden destek alınarak diş eksikliğini tamamlamak amacı ile yapılan protez tipidir. Birden fazla birleşik kurona köprüdenir.

Gerek tek kuron gerekse de köprüler sabit protezler olup takıp çıkartılamazlar.

Bu tür protezleri hiç bir şikayet ve deformasyon olmadan 30 yıl kullanan hastalar olsa da ortalama ömrü on yıldır. Her on yılda bir yenilenmelerinde fayda vardır.

Yapılacak düzenli kontrollerde kuron veya köprü altından çürük gelişip gelişmediği tespit edilebilir.

Kuron veya köprü sonrası ağız bakımına özellikle kuron ve köprü ayağı olan dişlere daha çok özen gösterilmeli, kuron köprü önü ve arkası ile gövde altı mutlaka dişipi kullanılarak temizlenmelidir. Kuronların altını temizlemek için üretilmiş özel fırçalar ayrıca mevcuttur.

Eğer çekim boşluğu çok geniş değilse ve dişlerin uzama yada devrilmesi öngörülmüyorsa, bazen boşluğu kapanmak için köprü düşünülmeyebilir.

Ama eğer komşu ve antagonist (karşı) dişlerde uzama öngörülüyorsa ve estetik kaygılar önplanda ise köprü düşünülebilir.

Köprü yapılırken komşu dişler kesilerek küçültüldüğünden eğer maddi imkanlar var ise ve uygun kriterler taşınıyorsa her zaman için dental implant birinci tercih olmalıdır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha