Süt Dişlerinin Sürme Zamanları

Süt Dişlerinin Sürme Zamanları
0 30 Kasım 2014

İlk süren süt dişleri genellikle alt orta keser(ön dişler) dişleri olup 6-8aylarında sürmeleri beklenir.

Ancak bazı çocukların dişleri erken bazılarınınki daha geç sürebilir, herhangi bir problem olduğunu göstermez. Bu durum kalıtsal faktörlerin etkisiyle açıklanmaktadır.

Daha sonra üst 2 kesici diş sürer. Ortalama olarak süt dişlerinin sürmesi 2,5-3 yaşında tamamlanır.

Süt dişleri tamamlandıklarında alt ve üst çenede 10 ar diş olmak üzere toplam 20 diş bulunur.

6 yaşından sonra ise süt dişlerinin en arkalarından toplam 4 adet olmak üzere 6 yaş dişleri ( 1. büyük azı) dediğimiz kalıcı dişler sürmeye başlar ve bunlar ilk çıkan kalıcı dişler olması ve diğer kalıcı dişlerin de kapanış rehberliğini yapması açısından son derece önemlidir.

Burada ebeveynler tarafından yapılan bir hata da bu dişlerin de süt dişleri ile karıştırılması ve temizliğine yeteri kadar önem verilmemesi sonucunda çok erken dönemde bu dişlerin kayıpları söz konusu olmaktadır. Bazı kalıcı dişlerin üstünde süt dişleri vardır ve süt dişleri düşünce alttaki diş görünür, bazılarının ise üzerinde süt dişi yoktur.

Yukarıdaki tablo süt dişlerinin ortalama sürme zamanlarını göstermektedir. Her çocuğun bu belirtilmiş dönemlerde diş sürmeleri gerçekleşmeyebilir bu durumun normal olduğu bilinmelidir.

Bu dönemde ilk dişlenmeden itibaren aileler diş bakımını üstlenmelidir. Çocuğun dişleri ebeveyn tarafından fırçalanmalıdır.

Dişlerin sürmesi tamamlandığında da çocuğun ilgisini çekerek kendi kendine fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Süt dişlerinin eninde sonunda kaybedileceği bir gerçektir ancak bu dişler en az kalıcı dişler kadar önemlidir.

Bu dişler sadece kalıcı dişlerin yerini tutmakla kalmaz, çocuğun fiziksel görünümü, konuşması, çiğnemesi ve kişisel gelişimi için de çok önemlidir.

Çocuğunuzun erken yaşta dişlerini çürük nedeniyle kaybetmesi ise hem fonksiyonları (çiğneme, konuşma vb) etkiler hem de kendine güven ve saygısını kazanmasına engel olabilir.

İşte bu nedenle çocuğunuza mümkün olduğunca erken dönemde ağız diş sağlığının önemini ve sağlıklı dişlere sahip olmak için neler yapması gerektiğini öğretmek ile ona geleceği için en güzel hediyeyi vermiş olacaksınız. Gülümsemeyi…

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha