Peridontal Hastalıklar

Peridontal Hastalıklar
0 28 Kasım 2014

Periodontal dokular 4 kısımdan oluşur

  • Sement ~ Dişin kökünü kaplayan 0,5 kalınlığındaki diş kısmı
  • Alveol kemiği ~ Dişin köklerini saran kemik
  • Dişeti ~ Gingiva
  • Periodontal ligament (bağ) ~ Diş kökü ile kemik arasındaki bağlar

Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak (periodontal ligament, dişeti) ve sert dokuların (kemik, sement) yapısını, bu dokularda meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisini inceleyen diş hekimliği dalıdır.

Dişler, içinde bulundukları alveoler çıkıntı olarak adlandırılan kemiğe direkt olarak bağlanmazlar. Dişlerle kemik arasında, liflerden oluşan, periodontal ligament olarak adlandırdığımız doku bulunur.
Periodontal ligament, dişler üzerine gelen kuvvetin çene kemiğine yumuşatılarak iletilmesini sağlar. Bu yapıların üzeri dişeti ile kaplıdır. İşte dişin etrafındaki bu dokular periodontal dokular olarak adlandırılır ve periodontolojinin kapsamını oluşturur.

Sağlıklı dişeti ve periodontal dokular

Sağlıklı dişetleri soluk pembe renktedir, mattır ve sıkı kıvamlıdır. Dişeti, boyun bölgesinde dişi bir yaka gibi sarar, diş ile birleştiği yerde bıçak sırtı şeklinde sonlanır. Diş ile dişeti arasında yaklaşık 1-1.5 mm lik bir aralık bulunur. Bu aralık dişeti oluğu olarak adlandırılır. Periodontal hastalıklar işte bu dişeti oluğundan kaynağını alır. Sağlıklı dişetleri fırçalama sırasında kanamaz.

Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Periodontal hastalıklar dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Yani gingivitis, periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

Periodontitis periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş – dişeti arasında “periodontal cep” oluşur. Periodontal cep varlığı enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekime gidebilir.

Periodontal dokuları ilgilendiren hastalık şu ana başlıklar altında toplanabilir:

1. Dişeti Hastalıkları (Gingivitis)

2. Kronik Peridontitis

3. Agresif Periodontitis

4. Sistemik Hastalıklarla Birlikteki Periodontitis

5. Nekrotizan Periodontal Hastalıklar

6. Apseler

7. Endodontik Lezyonlarla Birlikteki Periodontitis

8. Gelişimsel veya Kazanılmış Deformite ve Durumlar

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayın veya Formu Doldurun...


captcha